title: "Peach PBT100-14 Thermal Binder Folder Combi Box"
brand: "peach"
price: "€ 24.00"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.fi/products/49975399-peach-pbt100-14-thermal-binder-folder-combi-box
store_origin: FI
region: Finland
---
**Brand:** peach
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔥 Elevate your documents with Peach – bind like a boss!
## Quick Answers
- **What is this?** Peach PBT100-14 Thermal Binder Folder Combi Box by peach
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- peach enthusiasts
## Why This Product
- Trusted peach brand quality
- Free international shipping included
- Worldwide delivery with tracking
- 15-day hassle-free returns
## Key Features
- • **Space-Smart Packaging:** Compact combi box fits neatly on your desk or shelf without clutter
## Overview
## Description
Product Description They always fit. All in one at an unbeatable price!. Thermal Binding Cover Combi Box. . Includes:. - 5 x 1.5 mm Thermal Binder Pouch 200g white. - 5 x 3 mm Thermal Binder Pouch 200g white. - 5 x 4 mm Thermal Binder Pouch 200g white. - 5 x 6 mm Thermal Binder Pouch 200g white. Box Contains Thermal Binder Folder Combi-Box
## Features
- Peach ID: PBT100-14
- Model Number: PBT100-14
- Item Package Quantity: 1
- Package Dimensions : 30.5L x 24.0W x 3.0H (centimeters)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B000XJ5JY0 |
| Best Sellers Rank | 353,818 in Stationery & Office Supplies ( See Top 100 in Stationery & Office Supplies ) 589 in Binding Covers |
| Brand Name | Peach |
| Capacity | 3 Millimetres |
| Colour | White |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (441) |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Hole Count | 4 |
| Included Components | Urban Armor Gear Scout Case for Samsung Galaxy A12 - Black |
| Item Dimensions L x W | 30.5L x 24W centimetres |
| Item Type Name | Thermal binding covers |
| Manufacturer | Peach |
| Manufacturer Part Number | PBT100-14 |
| Material Type | Cardboard |
| Model Number | PBT100-14 |
| Number of Pieces | 20 |
| Paper Size | 21 x 29,7 |
| Product Warranty | 2 Year |
| Unit Count | 1.0 count |
## Product Details
- **Capacity:** 3 Millimetres
- **Colour:** White
- **Material:** Cardboard
- **Sheet size:** 21 x 29,7
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color, Size, Number Of Items** options.
## Questions & Answers
**Q: how many pages does the 6mm cover bind? Are there clear to black covers?**
A: The covers are clear fronted with white at the back.  The amount of paper used will vary with its thickness.  I use 160gm paper for a professional finish and also because I use both sides of the paper.  160gm prevents photos or charts showing on the other side.  The easiest way to determine folder sizes is to simply lay the paper type you will be using in a pile that reaches 6mm (1/4 inch).