The BLACK+DECKER BDH2000L is a cordless, ultra-lightweight handheld vacuum powered by a 20V lithium-ion battery with no memory effect, delivering up to 15 minutes of strong suction. Featuring a cyclonic filtration system, a rotating slim nozzle, and onboard crevice and brush tools, it’s designed for efficient dust, pet hair, and crumb removal in tight spaces. Its washable filter and translucent dirt canister make maintenance easy, while smart charging ensures long battery life. Perfect for busy professionals who demand quick, stylish, and reliable cleaning solutions.
| ASIN | B008R3F0J8 |
| Amperage | 20 Amps |
| Battery Charge Time | 4 Hours |
| Battery Description | 20V Lithium-Ion Battery with Constant Voltage and No Memory Effect |
| Best Sellers Rank | 773,088 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) 887 in Handheld Vacuums |
| Brand Name | BLACK+DECKER |
| Cable Length | 77 Inches |
| Capacity | 584 g |
| Colour | Black |
| Controller Type | Push Button |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (10,904) |
| Filter Type | Cloth |
| Finish Type | Glossy |
| Form Factor | Handheld |
| Global Trade Identification Number | 00885911297066 |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Is Electric | Yes |
| Is Product Cordless | Yes |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Manufacturer | Black and Decker |
| Model Name | BDH2000L |
| Model Number | BDH2000L |
| Noise Level | 80 Decibels |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Items | 1 |
| Number of Power Levels | 1 |
| Other Special Features of the Product | Bagless, Cordless, Portable, cyclonic, pet hair |
| Portable | Yes |
| Power Source | Battery Powered |
| Runtime | 15 minutes |
| Series Number | 2000 |
| Style Name | 20V Dustbuster |
| Surface Recommendation | Carpet |
| UPC | 885911297066 |
| Voltage | 20 Volts |
| Wattage | 24 watts |
K**P
No UK plug?!?!
Z**N
This runs on 110V USA power supply. Not appropriate for UK power supply
M**Y
Black and decker handheld vacuum cleaner 20v Be aware
Works well but came with American 2pin 110v charger plug. Have used uk spec 220v charger from previous UK black and decker 18v and seems to charge OK
A**R
Not for UK power supply
I**N
M**K
This vacuum works very well with great suction compared to other models and brands I've tried. It's the most powerful cordless model B&D sells. The dust bowl and filters are easy to remove and clean and the filter indicator lights warn you if it needs cleaning in case you don't notice. The wall mount was easy to install and holds the vacuum securely in place while the charging indicator lights make it easy to confirm that you have it properly seated in the cradle. When it's in the charging cradle it is 16" high and 5" in wide so make sure you have that much room on your wall within 6' of a plug. I read some reviews before purchasing about people complaining of the intense smell of the pre-filter and although it may be a good feature for someone who has pets, for people with sensitive noses or my own concern about this feature was that I wanted to hang this in our laundry room and not have it permeate the room while hanging for days at a time between uses. I made a quick call to Black and Decker before buying and being the first class company they are, a service representative listened to my concern about the smell and they shipped me a new non-smelling pre-filter free of charge. Great American customer care is still alive and well! I never opened the package with the original pre-filter to find out if it really smelled as intense as others said so I can't help you on that information. I would not hesitate to recommend this model and rate it a must buy for a cordless vacuum.
Y**A
K**D
C**E
Probably one of the best portable vacuums we have ever had. Purchased this model 8 years ago and it’s finally slowly refusing to charge. After buying dozens of these over the years for home and business the 12V and 20V units hold up very well. Pity a previous reviewer didn’t use due diligence in researching his purchase. Caveat Emptor. A simple inexpensive voltage converter cures the differential. This product originates in the US, so logical step would be determine the operating voltage before purchase. Of the myriad of international products introduced the Singapore shores a savvy shopper would know this. Purchased this replacement model before they disappear forever since we can’t find a like unit from a different manufacturer. I am very happy with this unit - the filter is almost indestructible and the longevity is commendable. Sadly, DustBuster has discontinued this model.