| ASIN | B006M49G80 |
| Additional Features | Bluetooth |
| Are Batteries Included | No |
| Audio Output Mode | Digital |
| Battery Average Life | 8.5 Hours |
| Best Sellers Rank | #65,675 in Sporting Goods ( See Top 100 in Sporting Goods ) #68 in Sports GPS Units #150 in Hiking GPS & Navigation |
| Brand | Dual |
| Built-In Media | XGPS150A |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | App |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (1,797) |
| Display Type | LCD |
| Global Trade Identification Number | 00827204108635 |
| Human-Interface Input | Buttons |
| Item Dimensions L x W x H | 10.5L x 15.2W x 5.4H centimeters |
| Item Weight | 0.11 Pounds |
| Manufacturer | Dual |
| Map Types | Satellite |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Model Name | XGPS150A |
| Model Year | 2014 |
| Mounting Type | [VARIABLE] |
| Operating System | Android, Windows |
| Resolution | 480 x 272 |
| Screen Size | 0.75 Centimeters |
| Sport Type | Fishing, Running, Swimming |
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| UPC | 640649748644 827204108635 |
| Unit Count | 1 Count |
V**2
L**.
Trabaja perfectamente
M**N
R**Z
M**T
Delivery of the Dual XGPS150 was very prompt. I had read there are 2 versions, a 150A (America) and 150E (Europe) My conclusion is that they are the same device. Mine is a 150A and works fine in the UK. I've used this GPS twice and so far I'm very impressed. I'm using it for hiking in the UK with the latest iPod. Unfortunately the iPod doesn't come with GPS, so you either have to buy a plug in GPS like Bad Elf (more expensive) or one that works using bluetooth. The Dual XGPS150 is very small and light, so it fits easily into a jacket or rucksack pocket. There is a small switch on the side of the device which needs setting for Android or Apple devices. The default is set for Apple, so I didn't have to change it. Switching on the Dual at first was a little tricky, as you have to apply pressure to the top of the device for 3 seconds. I found it needed some pressure from my thumb to hold down, but this is probably not a bad idea as it avoids accidently switching on or off the device when it's in your pocket. After I had switched on the XGPS150 I switched on my iPod bluetooth connection. The two devices paired very quickly. I'm using Ordnance Survey maps of the UK National Parks at a scale of 1:25 000, downloaded using the 'Outdoors App'. These are offline maps so scrolling is instantaneous. I have found the XGPS150 to be very accurate and really helpful for navigation. After a full charge (2 and a half hours) the XGPS150 was showing 45% battery left after 5 hours of hiking. I also downloaded the Dual App, though you don't have to do this to use the device. However the App usefully shows you satellites, battery status, latitude, longitude and altitude. So far, so good. I'm very pleased. But a word of warning if you are thinking of buying this product elsewhere. Initially I ordered the XGPS150 from an internet company called 'Proviation'. Do not buy from this company as it appears to be a rogue internet company. I did not receive the device and I'm still trying to get my money back. In contrast Oasis Pilot and Amazon have been great. I'd like to add another warning. If you are using a wifi only iPad or iPod DO NOT upgrade your Apple operating software to OS8.3, released in April 2015. There is a bug which stops the Dual GPS device from working with map Apps when using Bluetooth. I'm hoping Apple are working on a fix as OS8.3 has rendered my Dual GPS as useless. I can now add that since Apple updated their software my Dual GPS works fine again, and I have now upgraded to OS9 and can confirm it works ok.