The BOSS GT-1000CORE is a compact, professional-grade guitar effects processor featuring 24 simultaneous effects blocks, dual amp models, and advanced AIRD technology for natural dynamics. It boasts 32-bit floating-point processing with 96kHz sampling for studio-quality sound, built-in Bluetooth for wireless control, and extensive I/O options including USB audio/MIDI and dual send/return loops. Designed for versatile, high-performance tone crafting in a portable stompbox format.
| ASIN | B08KH972VP |
| Best Sellers Rank | 9,855 in Musical Instruments & DJ ( See Top 100 in Musical Instruments & DJ ) 126 in Guitar Effect Pedals |
| Body Material | Plastic, Metal |
| Colour | Black |
| Connector | 1/4" Audio Connector |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (194) |
| Date First Available | 1 Oct. 2020 |
| Guitar Pickup Configuration | Humbucker |
| Hardware Interface | 1/4-inch Audio |
| Item Weight | 1.36 kg |
| Item model number | GT-1000CORE |
| Material Type | Plastic, Metal |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 11.2 x 29.5 x 18.8 cm; 1.36 kg |
| Signal Format | Digital |
| Size | 11.2 cm x 29.5 cm x 18.8 cm |
| Voltage | 9 Volts |
K**R
Incredible range of effects and very robust
Z**T
Great piece of kit
M**R
Fabulous variety of sounds in a very small unit
D**N
So many effects in one unit!
C**Z
Superb item
Highly recommended by me. High class tec It's a huge winner 🏆 🥇 🏅 👏
C**N
D**Z
C**O
S**.
P**I
Ho da sempre utilizzato effetti boss per la chitarra elettrica. Sui processori digitali ero scettico, ma per necessità di spazio e volume ho deciso di provare con la gt1000core che ho trovato qui ad un prezzo davvero conveniente. All’inizio bisogna capire come muoversi, ma l’utilizzo è facile. Utilizzando il software per PC ho iniziato a creare le patch che mi servivano e devo dire che la qualità delle simulazioni è davvero buona. Per quanto riguarda gli effetti come chorus, flanger, delay, reverb penso che non ci siano rivali. Bellissimi i suoni puliti. Unica pecca è il MIDI: per collegare il mio controller ho dovuto creare io un adattatore 3,5 jack maschio - DIN 5 pin femmina, ma comunque funziona benissimo e senza alcuna latenza. Ritengo sia stato un ottimo acquisto.