🥢 Crunch your way to natural wellness with Chalkovsky’s premium edible chalk!
Chalkovsky Premium Edible Chalk Box offers 35oz of 100% natural, additive-free chalk sticks sourced from Belgorod, Russia. Known for their crunchy texture and unique flavor, these organic chalk sticks support bone strength and provide a pure, satisfying eating experience tailored for pica cravers and wellness enthusiasts alike.
Manufacturer | Chalkovsky |
Brand | Chalkovsky |
Item Weight | 2.35 pounds |
Package Dimensions | 7.68 x 4.25 x 4.09 inches |
Item model number | 3 |
Color | White |
Closure | Snap |
Grip Type | Shaped |
Material Type | Chalk |
Number of Items | 1 |
Size | 2.1 Pound (Pack of 1) |
Point Type | Single Point |
Ink Color | White |
Manufacturer Part Number | 3 |
T**R
I will order again.
The chalk is very good when you chew it not feeling of the sand is very soft and very crunchy. I am returning it because when they delivered it they poured some liquid into the bag. When I opened it, there was also this liquid and some other smell in the box, so I will return it and buy it back. He's very good.
J**
GREAT Product, BUT Price…
This is my second time ordering, because the product is really great taste wise and it’s super crunchy, yet not too terribly hard when you first bite it. The taste is earthy and the product is creamy once you chew it for a few seconds. It is not sandy / gritty at all which I like a lot. I do not swallow though…I chew until it turns super creamy and the crunch is all gone, and then I spit it out. The only negative thing about this is price. Too expensive and not enough product for that monetary value, in my opinion.
P**H
Not good... not worth the price
The package arrived well and on time but each time I have a small bite I get a stomach upset. I have tried other clays and never had a problem..I don't understand what they have added to this one... The taste too is not earthy... not buying again and I trashed the whole box. It was waste of money.
D**A
Good, But Pricey Edible Chalk
You know, sometimes you just crave a good, crunchy piece of chalk. I think those who have gone through pregnancy might especially understand this.If you've ever bought regular chalk, you know it’s nearly impossible to get any satisfaction from it—it's usually too hard. So, I decided to look on Amazon, and voila! There’s actually a special edible chalk available.They select the crunchiest pieces, clean them, cut them into bite-sized sticks, and package them in a nice box. It’s definitely not the same as the chalk used for drawing.I've bought this a couple of times, and I've never been disappointed with the quality—all the sticks are intact, the texture is soft enough but still crunchy. If needed, it can be easily ground into powder.I’ll say upfront that doctors don't recommend eating chalk, but when you think about it, it's just calcium bicarbonate, right? Anyway, you can consult with your doctor about how safe it is; I'm not in a position to give medical advice.Now, the downside: the price. Yes, it’s a kilogram of chalk, and yes, it's top quality, but oh my gosh, $60! They have cheaper options on their site, but the price per ounce is even higher. Still, it’s worth trying.My conclusion: good edible chalk, but it's pretty pricey.
G**E
Satisfying crunch..
I got this chalk to eat. Great crunch. Great texture.. not much flavor tastes like chalk.. can make you super constipated so if you're going to eat this you need to make sure you drink plenty of water and or take mineral oil..
C**.
This chalk was worth the price!
Purchased this chalk and it was finished in 3 weeks , I just keep going back for more, but unfortunately its out of stock so I have to wait, should have ordered 4 boxes and top up everytime I finished one 😢UPDATE: Purchased another box, and the quality is NOT the same. All the sticks were broken which wasn't a problem, but the sticks were soft, not crunchy at all, I prefer hard gritty sticks of chalk and this isn't it . Not sure what to do to get it the way I want it, which is HARD!
L**S
No lo compres es dañino para tu salud !
He probado varias tizas comestibles la razón es por pica ,todas han sido diferentes pero ninguna como esta que me causó problemas digestivos tal como estreñimiento lo cuál resultó en compra de medicamentos un dia de falta en el trabajo debido a la incomodidad y al dolor .Puede que en ti no suceda este problemaTodos somos diferentes pero es algo realmente desagradable.
L**A
Great
I get the subscription supply. When it arrives, I break up 8 sticks and blend to a powder, then I eat 2 to 3 tablespoons per day. I have pica so it taste great to me. As it gets older, it taste better. I leave it out in the air to get that wet concrete taste.
Trustpilot
2 months ago
2 months ago